LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
Leczenie kanałowe (endodontyczne) to przeważnie jedyny sposób, aby uratować chory ząb.
Stan zapalny miazgi, będący powikłaniem nieleczonej próchnicy zębów, często przebiega bezboleśnie. Przeważnie jednak pojawia się ostry, trudny do zniesienia ból zęba, będący sygnałem, że to ostatni moment, aby zgłosić się na wizytę do stomatologa.
Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami.
– leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu zabiegowego stomatologicznego ZEISS OPMI Pico, który umożliwia i ułatwia precyzyjne leczenie w niewielkim polu zabiegowym. Stosowany jest przede wszystkim w celu odnalezienia i leczenia kanałów korzeniowych zęba, które przy tradycyjnym leczeniu często nie są widoczne dla stomatologa "gołym okiem". Dzięki zastosowaniu mikroskopu leczenie trudnych, nietypowych i skazanych początkowo na niepowodzenie przypadków jest możliwe.
– wypełnianie kanałów płynną, termoplastyczną gutaperką – w chwili obecnej najlepszy system wypełniania kanałów na świecie, pozwalający również na wypełnienie wszelkiego rodzaju odgałęzień i bocznych kanałów.
– silnik endodontyczny/endometr Morita – umożliwiający elektroniczny pomiar długości kanału i odległości od wierzchołka korzenia, który dzięki zastosowaniu narzędzi niklowo-tytanowych umożliwia precyzyjne opracowanie kanałów.
– Raypex 5 – endometr mierzący precyzyjnie długość leczonego kanału.
– Raypex 6 – endometr mierzący precyzyjnie długość leczonego kanału.
– koferdam, czyli gumowa osłona izolująca leczony endodontycznie ząb, dzięki czemu zapewniona jest sterylność zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta.
– RVG Carestream – radiowizjografia umożliwia wykonanie precyzyjnych zdjęć RTG w trakcie i po leczeniu, pozwala na właściwą kontrolę radiologiczną całego przebiegu leczenia kanałowego, a dzięki minimalnej dawce promieniowania wykonywanie zdjęć RTG jest zdecydowanie bezpieczne.
LECZENIE POD MIKROSKOPEM W DENTEO
Gdy trudno znaleźć ujście korzeni zęba lub mają one nietypowy kształt, praca pod mikroskopem ułatwia prawidłowe i skuteczne przeprowadzenie leczenia.
Nic tak nie gwarantuje dokładności jak powiększenie pola zabiegowego i jego lepsze oświetlenie pod mikroskopem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem zalecane jest zawsze, gdy trzeba przeleczyć ząb powtórnie, co jest jedyną szansą na jego uratowanie.
Najlepsze efekty w leczeniu kanałowym osiągamy wykonując zabieg pod mikroskopem – jest to najwyższy możliwy standard leczenia.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że leczenie kanałowe to czyszczenie i opracowanie najcieńszych i najtrudniej dostępnych części zęba – kanałów. Ich budowa bywa różna – często są zakrzywione, skręcone, a czasem wręcz schowane tak, że trudno znaleźć do nich wejście. Praca z tak małymi i nietypowo zbudowanymi powierzchniami wymaga bardzo dużej dokładności i dobrego widzenia. Mikroskop nie tylko umożliwia nam łatwe zajrzenie w głąb komory zęba, powiększa pole widzenia, dzięki czemu lekarz dostrzega nawet najmniejszą zmianę w budowie tkanki, ale także daje idealne oświetlenie pola zabiegowego, co nie jest osiągalne, gdy pracujemy bez mikroskopu. Podsumowując – leczenie pod mikroskopem zapewnia dużo większą precyzję pracy, skuteczność lekarza i powodzenie leczenia.
Leczenie kanałowe w Denteo to zabieg całkowicie bezbolesny. Precyzyjne leczenie wykonywane jest pod mikroskopem, najczęściej w trakcie jednej wizyty, a pacjent jest dobrze znieczulony za pomocą najlepszej klasy środków znieczulających.
Gdy mamy do wyboru leczenie i usunięcie, nigdy nie decydujmy się na świadomą utratę zęba. Nawet najdroższa protetyka nie jest w stanie w 100% zastąpić nam naturalnego zęba z jego funkcjnalnościami. Dlatego zawsze, gdy mamy taką możliwość, leczymy zniszczone zęby kanałowo, by przedłużyć ich życie i zapewnić pacjentom prawidłowe funkcjonowanie stomatologiczne.
Niestety, tak. Wynika to z faktu, że szkliwo dalej jest narażone na działanie bakterii i toksyn. Brak prawidłowej codziennej dbałości o uzębienie naraża na próchnicę nie tylko ząb leczony kanałowo, ale także pozostałe zęby.
Prawidłowo wyleczony, wzmocniony i odbudowany ząb przetrwa w jamie ustnej wiele lat, właściwie tak długo jak naturalne uzębienie. Należy go jednak regularnie kontrolować, najlepiej co 6 miesięcy w trakcie standardowego przeglądu uzębienia.
Po leczeniu kanałowym ząb może boleć jeszcze przez kilka dni. Z reguły ból pozabiegowy ustępuje po 2–3 dniach. W tym czasie przyjmuj zalecone przez nas środki przeciwbólowe lub antybiotyki, staraj się też nie obciążać zęba w trakcie jedzenia. Najważniejsze jest to, że dolegliwości pozabiegowe powinny się zmniejszać z dnia na dzień, aż do całkowitego ustąpienia.