CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
Współczesna chirurgia stomatologiczna rozwiązuje wiele problemów pacjentów oraz wspomaga inne dziedziny stomatologii, jak leczenie zachowawcze, protetyczne i ortodoncję. Dzięki zaawansowanej technologii przy wykorzystaniu osiągnieć z dziedziny chirurgii stomatologicznej lekarz może dziś z powodzeniem uzupełniać braki kostne, czy korygować kształt i wielkość dziąseł.
Koncentruje się na tym, aby prawidłowo wykonany zabieg był jednocześnie jak najmniej inwazyjny dla pacjenta i zachowywał zdrowe tkanki. Dzięki takiemu podejściu proces gojenia po zabiegach operacyjnych w jamie ustnej skraca się, a pacjent szybciej wracał do pełnej aktywności.
W Denteo wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, od najprostszych ekstrakcji zęba po skomplikowane zabiegi, jak usuwanie zębów mądrości, zębów zatrzymanych, resekcji korzeni zębów, czy też odbudowy kości i podniesienia zatok szczękowych. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjent nie odczuwał żadnego bólu i czuł się możliwie jak najbardziej komfortowo.
Usunięcie zęba to ostateczność!
Ekstrakcję traktujemy jako ostateczność. Zawsze podejmujemy działania, których celem jest zachowanie zęba w jamie ustnej. Na usunięcie zęba decydujemy się tylko w sytuacji, kiedy leczenie jest już niemożliwe, a jego pozostanie w jamie ustnej miałoby negatywny wpływ na stan całego uzębienia.
Z doświadczenia wiemy, że wszystkie zabiegi chirurgiczne wymagają indywidualnego podejścia do pacjenta, rzetelnej diagnozy i precyzyjnej realizacji. Żeby lekarz mógł dobrać najbardziej celową i skuteczną, a przy tym obarczoną jak najmniejszym ryzykiem niepowodzenia metodę leczenia, czasami konieczne bywa zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych, radiologicznych i konsultacji z innymi specjalistami. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym przez doświadczonego chirurga.
W zakresie chirurgii stomatologicznej w Denteo wykonujemy takie zabiegi jak:
- wprowadzenie implantu
- usunięcie zęba
- usunięcie zatrzymanego zęba mądrości
- kiretaż otwarty bądź zamknięty (ręczne usunięcie kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych)
- resekcja wierzchołka korzenia (usunięcie fragmentu korzenia zęba w przypadku braku możliwości oczyszczenia go i wypełnienia podczas leczenia endodontycznego)
- gingivectomia (korekta dziąsła dla potrzeb dalszego leczenia)
- podcięcie wędzidełka, języka i wargi
- zabiegi regeneracyjne kości wyrostków zębodołu
CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA W DENTEO
Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu przez doświadczonego chirurga stomatologicznego.
Oferujemy wszystkie usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Zabieg chirurgiczny może stanowić część większego planu leczenia np. ortodontycznego lub protetycznego.
Skrzep wypełniający ubytek po zębie jest naturalnym, biologicznym opatrunkiem, jest zatem gwarancją dobrego gojenia.
Aby chronić skrzep i zapobiegać powikłaniom, należy stosować się do poniższych zaleceń:
1. Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po 30 minutach. W przypadku przedłużającego się krwawienia wymienić tampon na świeży i uciskać kolejne 30 minut. Sączenie krwi może utrzymywać się do 72 godzin. Ochładzanie policzka zimnym okładem przyspiesza krzepnięcie.
2. Nie należy jeść i pić do 2 godz. po zabiegu. Potem zaleca się chłodne napoje i pokarmy, wskazana dieta płynna.
3. Aby uniknąć lub ograniczyć obrzęk, stosować zewnętrznie na policzek zimne okłady (oczywiście nie przesadnie zimne, aby nie dopuścić do odmrożeń (jeżeli lód, to zawinięty w ręcznik).
4. W dniu zabiegu, w razie bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową np. Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen. Nie stosować aspiryny (działa przeciwkrzepliwie).
5. W dniu zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
6. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej do 24 godziny po ekstrakcji. Palenie (także e-papierosy) oraz alkohol mogą spowodować wystąpienie krwotoku oraz pogorszyć proces gojenia.
7. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej (myć zęby, omijając ranę, ostrożnie płukać).
8. Nie należy stosować po zabiegu płukanek typu szałwia, rumianek itp., mogą one spowodować wypłukanie się skrzepu i powstanie tzw. suchego zębodołu.
9. Po upływie 24 godzin płukać jamę ustną rozcieńczonym roztworem Eludril lub roztworem sody spożywczej (1 łyżka stołowa na szklankę wody), najlepiej po każdym posiłku.
10. Zakażenie zębodołu rzadko pojawia się w pierwszych 2 dniach po zabiegu. Jeżeli wystąpią objawy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, ból promieniujący do ucha, nieprzyjemny zapach i smak z rany, najczęściej w 3 – 4 dniu, należy się natychmiast skonsultować z lekarzem stomatologiem.
11. Szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 10 dniu po zabiegu.
12. Podczas usuwania górnych zębów trzonowych, często dochodzi do naruszenia blaszki zatoki szczękowej (z powodu bliskiego sąsiedztwa w/w struktur). Dlatego po ekstrakcji, stomatolog sprawdza czy nie doszło do uszkodzenia tej blaszki, a co za tym idzie wytworzenia połączenia ustno-zatokowego. Jeśli tak, to zaleca się kichać oraz wydmuchiwać nos przy otwartych ustach. Lekarz zaleci też stosowanie przez kilka dni preparatów obkurczających błonę śluzową nosa (do 4 – 5 dni).
13. W razie szczękościsku, do którego może dojść po usunięciu dolnych zębów mądrości, o którym oczywiście należy poinformować lekarza, nie otwierać jamy ustnej na siłę. Należy poczekać aż objaw ograniczonego otwierania szczęk sam ustąpi. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet leczony szczękościsk, ustępuje powoli, w ciągu kilku tygodni.
14. Wyczuwalne ostre czy twarde twory w okolicy rany są zwykle odkrytymi brzegami kostnymi wyrostka zębodołowego i nie świadczą zwykle o nie usuniętym w całości zębie. Zalecana wizyta u stomatologa w celu skontrolowania procesu gojenia.
15. Kość w miejscu usuniętego zęba, zwykle ulega zanikowi na wysokość i szerokość. W celu ochrony jej wymiarów (istotnych w implantologii i protetyce) zaleca się wykonanie procedur typu socket preservation (wypełnienie zębodołu np. biomateriałem kościozastępczym czy bogatopłytkową fibryną PRF), bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba. Nie jest to postępowanie rutynowe, więc należy wcześniej ustalić z lekarzem przewidywane procedury podczas zabiegu.