ORTODONCJA DLA DZIECI
By zgryz rozwijał się prawidłowo należy zadbać o mleczaki. Błędnym założeniem jest przekonanie, że z wizytą u ortodonty należy czekać, aż w jamie ustnej pojawią się wszystkie zęby stałe.
Pierwszą wizytę u ortodonty można zaplanować około 4 roku życia dziecka. Wówczas lekarz przyjrzy się łukom zębowym, ułożeniu mleczaków i sprawdzi, czy mały pacjent nie ma złych nawyków (jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci), udzieli rodzicom porad i zaleceń.
Konsultacje ortodontyczną należy obowiązkowo zaplanować około 7 roku życia, gdy są już widoczne niektóre zęby stałe (jest to okres intensywnego rozwoju uzębienia i zgryzu dziecka w którym możemy korygować, redukować wady lub całkowicie je eliminować).
- ma nieprawidłowe nawyki (ssie palec, długo korzysta ze smoczka, pije z butelki ze smoczkiem, itp.),
- oddycha przez usta, chrapie, ma stale otwartą buzię,
- ma wadę wymowy,
- zbyt wcześnie lub zbyt późno straciło zęby mleczne,
- ma brakujące lub dodatkowe zęby,
- wysunięte siekacze,
- ma otwarty zgryz (przy zamkniętej buzi zęby górne i dolne nie stykają się),
- głęboki zgryz (przy zamkniętej buzi zęby górne całkowicie przykrywają dolne).
Należy zauważyć, że rodzicom trudno zdiagnozować samodzielnie wadę zgryzu dziecka, dlatego zalecamy wizytę i badanie profilaktyczne w Denteo.
MIO-TRAINER (wczesna ortodoncja, już od 2 lat)
To rozwiązanie dla najmłodszych! Te proste w użyciu elastyczne nakładki można swobodnie zakładać i zdejmować, czyniąc z nich codzienny rytuał. Ważne, by dziecko traktowało mio-trainer jako normalny przedmiot, który po prostu się używa, aby mieć zdrowe zęby. Na rynku są trainery ortodontyczne dla dzieci w wieku już od 2 lat, a więc można bardzo wcześnie przyzwyczaić malucha do tego typu urządzenia. Nakładki zapewniają delikatne ćwiczenie szczęk i mięśni twarzy. Uczą prawidłowego układania języka i połykania oraz oddychania przez nos. Są polecane do szybkiej korekty złych nawyków takich jak ssanie kciuka, tłoczenie języka, dziecięcy sposób połykania, gryzienie warg, oddychanie przez nos, zgrzytanie itp. Taka wstępna korekta przedortodontyczna jest stosowana także w wieku 6–10 lat u dzieci z uzębieniem mieszanym. Dzięki niej skraca się i upraszcza późniejszą terapię aparatem stałym.
LECZENIE ORTODONTYCZNE DZIECI APARATEM RUCHOMYM (wczesna ortodoncja)
Na etapie uzębienia mlecznego lub mieszanego stosujemy klasyczne aparaty ruchome.
To cała grupa aparatów, które zgodnie z nazwą mogą być zdejmowane przez pacjenta, zakładane tylko na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Stosuje się je, aby wyleczyć mniejsze wady zgryzu lub zredukować te większe, zanim dziecko ok. 13. roku życia i założy aparat stały. Efektywność leczenia aparatami ruchomymi zależy od zdyscyplinowania pacjenta i regularnych wizyt u ortodonty.
LECZENIE ORTODONTYCZNE DZIECI I MŁODZIEŻY W DENTEO
Pacjentów ortodontycznych w Denteo przyjmuje doświadczony lekarz ortodonta.
Leczymy nawet najmłodszych pacjentów – pierwsze działania lecznicze można podjąć nawet u dwulatków!
Pacjenci mogą wybrać aparat stały metalowy lub estetyczny (przezroczysty lub w kolorze zębów).
Najlepiej, by konsultacja ortodontyczna przebiegła nie później niż w 6 roku życia dziecka. Jeśli jednak występują sytuacje i nawyki wskazujące większe ryzyko wady zgryzu opisane poniżej, na konsultację zapraszamy jak najwcześniej, nawet w 2 roku życia dziecka (np. gdy wypycha język, gdy było zbyt długo karmione butelką, gdy oddycha przez usta).
Jeśli Twoje dziecko jest starsze i widzisz, że jego uzębienie nie rozwija się prawidłowo lub masz o to obawy, zapraszamy na konsultację jak najszybciej.
Aparat stały należy codziennie myć szczotką i pastą. Osadza się na nim płytka bakteryjna tak, jak i na zębach.
Zdecydowanie nie!
Leczenie należy podejmować nie tylko dla ładnego wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia. Prawidłowy zgryz to mniejsze ryzyko próchnicy, stanów zapalnych, migren, ścierania się zębów, chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych.