PERIODONTOLOGIA (CHOROBY PRZYZĘBIA)
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób tkanek wokół zęba – dziąseł i kości – czyli przyzębia. Zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą, jest zaraz po próchnicy najczęściej występującą chorobą jamy ustnej. Powoduje niszczenie tkanek otaczających ząb co skutkuje powstawaniem ubytków dziąsła i kości.
Przyczyną stanów zapalnych przyzębia mogą być nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, źle założone wypełnienia na powierzchni stycznej, ale przede wszystkim bakterie, które gromadzą się w zalegającym kamieniu na zębach i powodują stan zapalny dziąsła, niszczenie kości, a w konsekwencji utratę zębów.
Usunięcie kamienia nazębnego podczas standardowego szczotkowania zębów nie jest możliwe. Konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych i leczniczych w gabinecie stomatologicznym.
Najczęstsze objawy chorób przyzębia:
- krwawienie dziąseł,
- rozchwianie zębów,
- zaczerwienie lub obrzęk dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- wrażliwość zębów na temperaturę,
- wydłużanie się koron zębów.
Jak możemy Ci pomóc przy problemach z dziąsłami?
Wszystkie opisane wyżej przypadki można leczyć, więc nie należy ich bagatelizować. Minęły już czasy, kiedy mówiono, że „na starość i tak stracisz zęby”! W Denteo zapewniamy państwu kompleksową opiekę w zakresie leczenia chorób przyzębia.
Proponujemy zabiegi profilaktyczne i lecznicze z dokładnym instruktażem higieny jamy ustnej, m.in.:
– usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego (scaling), piaskowanie (usuwanie osadów i polerowanie zębów),
– kiretaż zamknięty (niechirurgiczna eliminacja ziarniny, toksyn bakteryjnych i zainfekowanych tkanek z kieszonek zębowych),
– kiretaż otwarty (chirurgiczna eliminacja ziarniny i zainfekowanych tkanek z kieszonek dziąsłowych),
– szynowanie rozchwianych zębów (fiber splint).
Obecne możliwości terapeutyczne pozwalają nie tylko na zatrzymanie istniejącej choroby, ale również na odbudowę utraconych w jej wyniku tkanek.
PERIODONTOLOGIA W DENTEO
Wszystkie zabiegi wykonywane są przez doświadczonego lekarza.
Leczenie zapaleń i chorób dziąseł zapobiega przedwczesnej utracie zębów.
Leczenie periodontologiczne w wielu przypadkach wymaga czasu, dlatego istotny jest dobrze opracowany plan leczenia.
Długość leczenia zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zdiagnozowanego problemu: czy mamy do czynienia ze stanami zapalnymi dziąseł, czy też doszło już do zapalenia przyzębia. Dlatego warto zgłosić się do lekarza jak najwcześniej.
Leczenie zapalenia przyzębia przeważnie jest długotrwałe i polega na wyeliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi choroby, na usunięciu złogów kamienia nad- i poddziąsłowego oraz na instruktażu domowej higieny jamy ustnej. Bardzo istotnym czynnikiem jest także to, czy pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń stomatologa i pojawia na regularnych wizytach kontrolnych.