PROFILAKTYKA ZĘBÓW U DZIECI
W Denteo podczas przeglądu lub w trakcie pierwszej wizyty opowiadamy rodzicom w jaki sposób można zabezpieczać i wzmacniać ząbki dziecka, aby nie były podatne na próchnicę. Podstawowymi zabiegami m.in. są:
Polega na aplikacji na szkliwo związków flurou (w postaci żelu, lakieru lub pianki o przyjemnym, owocowym smaku lub zapachu), których zadaniem jest zmniejszenie podatności zębów na próchnicę. Zabieg ten trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesny i lubiany przez małych pacjentów.
W zależności od wieku dziecka, wykonujemy go za pomocą miękkiej łyżki lub specjalnego pędzelka. Zabieg fluoryzacji przeprowadza się po gruntownym, profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, po zabiegu nie wolno jeść około 2 godzin. Tego dnia zaleca się także wyjątkowo nie szczotkować zębów przed spaniem, a jedynie solidne wypłukać jamę ustną.
Stosowane preparaty zawierają wysokie dawki fluoru, który przenika do szkliwa, wzmacnia zęby i działa profilaktycznie przeciwko rozwojowi próchnicy. Zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów pochodzących z bakterii bytujących w płytce nazębnej. To szczególnie ważne u dzieci, które mają problem z prawidłowym szczotkowaniem zębów. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne stosowanie preparatów fluorowych, może prowadzić do matowienia, kruchości i rozpadu szkliwa. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów zawierających wysokie stężenie fluoru w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza dentysty. Fluoryzację powinno się powtarzać co ok. 4–6 miesięcy.
Lakowanie zębów polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Głębokość i konfiguracja bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie podczas szczotkowania.
Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem występowania pierwszych ognisk próchnicy. Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji, który zapływa w bruzdy, szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Jest to materiał podobny do „plomby”, przeważnie światłoutwardzalny.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Bardzo istotna jest precyzja wykonania zabiegu lakowania. Założony lak pozostaje w bruzdach przez kilka lat. Jest jednak poddawany siłom żucia i ulega starciu, a niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga systematycznej kontroli (najlepiej co 6 miesięcy). Lakowaniem eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy.
PROFILAKTYKA ZĘBÓW DZIECI W DENTEO
Wszystkie zabiegi profilaktyczne mają na celu zapobiegać próchnicy lub bolesnym stanom zapalnym dziąseł.
Lekarze pracujący z dziećmi mają doświadczenie i odpowiednie podejście, by wizyta była komfortowa dla dziecka.
W Denteo do zabiegów stomatologicznych takich jak lakowanie czy lakierowanie używamy wyłącznie sprawdzonych preparatów renomowanych firm.
Lakowanie zębów stałych, podobnie, jak mlecznych warto przeprowadzić natychmiast po ich wyrznięciu.
Lakowanie wystarcza nawet na kilka lat, jednak należy pojawiać się na regularnych przeglądach, na których lekarz, oprócz badania stanu jamy ustnej i zębów dziecka, sprawdzi też szczelność preparatu na powierzchni poszczególnych zębów.
Lakierowanie to pokrycie zębów preparatem bogatym we fluor, który następnie stopniowo się uwalnia i wzmacnia szkliwo. Lakierowanie z kolei to uszczelnianie pobruzdowanych części zębów tak, by nie dostawało się tam jedzenie i nie namnażały bakterie. Oba zabiegi są zabiegami profilaktycznymi.
Rekomendujemy wykonanie tego zabiegu raz na 6 miesięcy
Kamień usuwamy zawsze wtedy, gdy obserwujemy jego nagromadzenie. Niestety, zauważamy jego obecność u coraz to młodszych dzieci. Powinien być on bezwzględnie usuwany, gdyż długoterminowo prowadzi do próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.
Fluoryzacja przeprowadzona pod kontrolą lekarza nie jest szkodliwa.