LECZENIE KOBIET W CIĄŻY
W trakcie ciąży, wbrew obiegowym opiniom, brak jest przeciwwskazań do przeprowadzania stomatologicznych zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Najbezpieczniejszym okresem jest jednak drugi trymestr, bowiem pierwsze trzy miesiące to okres szczególny kiedy kształtuje się płód i rozwjają najważniejsze organy, zaś w trzecim trymestrze, ze względu na niedogodności związane z wielkością brzucha, leczenie może być utrudnione.
Ciąża to czas wielkich zmian fizjologicznych w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne powodują zmianę składu śliny i zmniejszenie jej ilości, a to z kolei prowadzi do przyspieszonego rozwoju próchnicy oraz procesów zapalnych dziąseł i przyzębia. Mimo, iż sytuacja wymaga nieco więcej starań niż zwykle, wszystkim problemom z zębami podczas ciąży można zapobiec dzięki profilaktyce, regularnym kontrolom i odpowiedniemu leczeniu.
Dla kobiet w ciąży istotne jest systematyczne monitorowanie stanu jamy ustnej, przede wszystkim dlatego, by uniknąć sytuacji, w których mogą pojawić się ostre stany zapalne. W Denteo zachęcamy pacjentki do planowego leczenia zębów i przyzębia przede wszystkim w drugim trymestrze. Absolutnie nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawiać na czas po urodzeniu dziecka. Wręcz przeciwnie – leczenie warto zakończyć jeszcze przed porodem, ponieważ po nim, ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny, może po prostu brakować czasu.
Wizytę kontrolną, połączoną z wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego warto zaplanować jeszcze przed zajściemw ciążę. Przyszłym mamom, ze względu na niekorzystny wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód, nie wykonuje się bowiem zdjęć RTG. W sytuacjach, w których ze względu na ból niezbędne jest jednak leczenie kanałowe, wykorzystujemy endometr – całkowicie bezpieczne urządzenie, precyzyjnie mierzące długość kanałów korzeniowych. Kontrolę radiologiczną leczonego zęba przeprowadza się dopiero po urodzeniu dziecka.
Do ukończenia pierwszego trymestru ciąży kobieta powinna unikać przyjmowania jakichkolwiek leków bezkonsultacji z lekarzem (również przeciwbólowych). W pozostałych dwóch trymestrach farmaceuci zalecająstosowanie paracetamolu – najbezpieczniejszego leku przeciwbólowego. Jeśli w pierwszym trymestrze pojawi się jednak ból, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który wyleczy ząb. Jeśli przyszła mama zgłosi się do specjalisty zanim ból stanie się bardzo rozległy, wystarczy wtedy niewielka dawka leku znieczulającego, także samo leczenie będzie mniej skomplikowane. Ból można całkowicie wyeliminować zgłaszając się na regularne wizyty kontrolne u dentysty (także przed ciążą), podczas których lekarz ma szansę na identyfikację i zlikwidowanie jego potencjalnych źródeł.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ ma to wpływ na odpowiedni dobór środka znieczulającego. Często zdarza się, ze strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje wydzielanie większej ilości hormonu stresu (adrenaliny), niż jego zawartość w środku znieczulającym, co może mieć dużo gorszy wpływ na płód.
W trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi higieniczne, zarówno te przeprowadzane w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. W profilaktyce domowej bardzo ważne jest szczotkowanie zębów z użyciem past fluorkowych – najlepiej po każdym posiłku, lub przynajmniej dwa razy dziennie. Ciąża to czas, w którym pacjentka powinna (jeśli dotąd tego nie robiła) rozpocząć stosowanie dodatkowych przyborów i preparatów higienicznych w postaci nitek dentystycznych, szczotek międzyzębowych czy płukanek. W profilaktyce próchnicy w gabinecie dentystycznym ważne jest systematyczne wykonywanie higienizacji i fluoryzacji kontaktowej oraz lakierowanie zębów.
OPIEKA STOMATOLOGICZNA U KOBIET W CIĄŻY W DENTEO
Leczenie kobiet ciężarnych jest ściśle planowane i przemyślane.
Lekarze w Denteo zajmują się także profilaktyką próchnicy u kobiet ciężarnych.
Opieka stomatologiczna w Denteo obejmuje także profilaktykę i leczenie próchnicy w okresie karmienia.
Zdecydowanie tak. U kobiet w ciąży diagnostyka RTG musi być ograniczona do minimum, podajemy im także inny rodzaj znieczulenia.
Zdecydowanie tak. Jeśli masz zęby do leczenia, należy to leczenie przeprowadzić zanim zajdziesz w ciążę. Lekarz poinstruuje Cię także o tym, jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej w okresie ciąży oraz jak lepiej przygotować jamę ustną i organizm do tego stanu.
Nie tylko można, ale nawet trzeba, gdyż nieleczone stany zapalne oraz nieleczona próchnica to ogromne źródło bakterii, które wraz z krwią przenikają do narządów wewnętrznych i mają styczność z płodem.
Zdecydowanie tak. Ilość stomatologicznych wizyt kontrolnych, jakie kobieta powinna odbyć będąc w ciąży to minimum 3. Podczas tych wizyt lekarz ocenia stan jamy ustnej, pomaga poradzić sobie ze stanami zapalnymi czy krwawieniem dziąseł, dobiera sposób wykonywania codziennej higieny, a jeśli jest taka konieczność przeprowadza leczenie stomatologiczne.
Diagnostyka RTG u kobiet w ciąży powinna być ograniczona do minimum, co oznacza że w wyjątkowych sytuacjach może być zastosowana.
Tak, możesz. U kobiet w ciąży stosujemy specjalne znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych.
Pierwszy trymestr ciąży jest szczególnie niebezpieczny dla szkliwa zębów ze względu na wymioty, które sprzyjają osłabieniu szkliwa i procesom próchnicotwórczym. Zmiany hormonalne w okresie ciąży wpływają negatywnie na stan dziąseł – mogą one być rozpulchnione i podkrwawiać, łatwiej poddają się stanom zapalnym. Niekorzystny dla jamy ustnej jest także okres karmienia piersią, gdyż organizm matki pozbawiany jest w tym czasie witamin oraz wapnia, co zdecydowanie osłabia szkliwo i dziąsła. Podsumowując: w ciąży jesteś bardziej niż zwykle podatna na próchnicę, stany zapalne dziąseł oraz niebezpieczne choroby przyzębia (skutkują np. rozchwianiem się zębów i ich utratą). To dlatego najlepiej być pod stałą kontrolą stomatologa.